W jaki sposób aparat słuchowy poprawia jakość życia seniorów?

W dzisiejszych czasach osoby w podeszłym wieku chcą nadal aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Dbają o swoją sprawność fizyczną, zdobywają nowe umiejętności w posługiwaniu się sprzętem elektronicznym. Jednak często na przeszkodzie w dobrym komunikowaniu się z otoczeniem stają im kłopoty ze słuchem. Jest to duży dyskomfort przy rozmowach bezpośrednich lub przez telefon. Do rozwiązania tego problemu posłużyła nowoczesna technika cyfrowa wykorzystana do stworzenia aparatu słuchowego.

Na czym polega niedosłuch u seniorów?

Jest to głównie spowodowane zawężaniem się skali odbioru częstotliwości dźwięków docierających do ucha. Początkowo gorzej słyszalne są tony niskie. Z czasem pogarsza się percepcja dźwięków o wyższej częstotliwości. Skutkiem tego senior słyszy rozmówcę ale niedokładnie rozumie poszczególne słowa. Nie jest w stanie podążać za akcją filmu emitowanego w TV. Także uczestniczyć czynnie w rozmowie towarzyskiej odbywającej się w złych warunkach akustycznych. Osoba w bardzo podeszłym wieku może słyszeć tylko głośne dźwięki, a cichsze są dla niej niedostępne. Dlatego dla seniorów potrzebny jest aparat słuchowy wzmacniający siłę dźwięku i korygujący jego jakość, który z powodzeniem dostać można na stronie geers.pl.

Jaką funkcję pełni aparat słuchowy?

Urządzenie to przetwarza dźwięki docierające z otoczenia do ucha użytkownika. Tony są głośniejsze a słowa bardziej czytelne. Aparat słuchowy przynosi wiele korzyści dla osoby niedosłyszącej:

  • wzmacnia siłę dźwięku,
  • nasila skrajne częstotliwości,
  • eliminuje zakłócenia z tła,
  • poprawia rozumienie mowy,
  • spowalnia pogłębianie się zaburzeń.

Aparat słuchowy dla starszej osoby znacznie poprawia jakość życia seniora. Może on bez skrępowania uczestniczyć w spotkaniach w gronie znajomych, czy odczytach. Bez trudu porozumiewa się z pracownikami urzędów, lekarzami i sprzedawcami. Jest samodzielny i niezależny. Zrozumienie treści ulubionego serialu nie jest już problemem ze słuchem, a rozmowa telefoniczna może przebiegać bez zakłóceń.

Walory użytkowe

Cały układ zasilany jest przez bateryjki. Ich wymiana jest prosta dla każdego. Seryjnie produkowane modele umieszczone są poza małżowiną uszną i podają dźwięk do ucha za pomocą specjalnej wkładki. Użytkownik może regulować natężenie dźwięków odpowiednio do potrzeb i warunków akustycznych otoczenia. Najmniej widoczny jest aparat słuchowy wewnątrzuszny umieszczony w przewodzie słuchowym. To model wygodny dla osób noszących na co dzień okulary. Każdorazowo aparaty słuchowe są komputerowo dostosowane do indywidualnych parametrów pożądanej głośności i wysokości dźwięków.