Czy napoje gazowane faktycznie są tak szkodliwe?

Od dłuższego czasu niemal na każdym kroku usłyszeć można o szkodliwości napojów gazowanych. Z ich spożywania rezygnują zarówno osoby dbające o sylwetkę, jak i ci którzy w codziennej diecie stawiają przede wszystkim na zdrową i zbilansowaną dietę. Na wykluczenie z diety napojów gazowanych z dzieci maluchów decydują się także matki. Czy oznacza to, że napoje bąbelkowe faktycznie są tak szkodliwe? Można je przecież dostać niemal na każdym kroku. Dostępne są nie tylko w sklepach spożywczych, ale również automatach vendingowych. W tych drugich dostępne są również słone i słodkie przekąski, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

O napojach gazowanych słów kilka

Napoje gazowane, które spotkać można m.in. w automatach sprzedających, to przede wszystkim lemoniady, oranżady, a także słodkie soki. Nie oznacza to jednak, że wypicie tego typu napoju od czasu do czasu oznaczać będzie całkowite zaburzenie codziennej diety. Najważniejsze jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Dzięki temu – szczególnie osoby dorosłe (w przypadku dzieci to rodzice mają decydujący głos w kwestii przyjmowanych posiłków i napojów) – będą mogli uniknąć przysłowiowego rzucenia się na tego typu przysmaki. Jeżeli ten argument wydaje się niewystarczający to zamiast słodkich napojów, które w zdecydowanej większości w składzie zawierają cukier i substancje barwiące, wystarczy wybrać wodę gazowaną, która jest zdecydowanie bezpieczniejszą i zdrowszą alternatywą.

Chociaż bardzo często o tym zapominamy, to picie wody gazowanej zalecane jest osobom zmagającym się z nadkwasotą żołądka, a także przy licznych infekcjach dróg moczowych. Zawarty w składzie dwutlenek węgla ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Nic bardziej mylnego. Otóż jest on pomocny m.in. we wchłanianiu magnezu czy wapnia, które mają olbrzymie znaczenie w kwestii właściwego dbania o zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo woda gazowana jest sprzymierzeńcem osób, które cierpią m.in. na zaparcia. Na tym jednak nie koniec. Wczytując się w skład niektórych wód gazowanych, dostrzec można wapń i sód. To przecież te składniki są sprzymierzeńcem mocnych i silnych kości. Warto jednak zachować wspomniany już wcześniej zdrowy rozsądek. Napoje gazowane pite w nadmiernych ilościach mogą być odpowiedzialne za pojawienie się zgagi. Ponadto osoby, które poczują, że ich brzuch zaczyna przypominać przysłowiowy balon, również powinny pomyśleć o zastąpieniu uwielbianych napoi wersjami pozbawionymi bąbelków.

Jak widać, picie napoi gazowanych, wcale nie musi oznaczać świadomego niszczenia zdrowia. Nieustanne odmawianie sobie małych przyjemności w perspektywie czasu może mieć nieciekawe skutki.